Coraz częściej zdarzają się przypadki konieczności dokładnego dopasowania szkła do powierzchni montażu. Nie zawsze pomiar tradycyjnymi metodami jest wystarczający czy też możliwy, bo zdarzają się obiekty, gdy krawędzie „pływają” a do tego nie trzymają ani pionu ani poziomu. W 2015 roku zakupiłem urządzenie DISTO 3D firmy Leica, które to umożliwia dokonanie dokładnego laserowego pomiaru całej powierzchni, w której montowane ma być szkło.

Zaletami urządzenia są:

  • bardzo dokładny pomiar +/- 1 mm na 10 m b.
  • nie ma konieczności wykonywania dokładnych szablonów z tektury czy sklejki
  • oszczędność w wyjazdach na budowę celem przymierzenia wstępnie wykonanego szkła
  • urządzenie jest skanerem 3D, więc możliwy jest dokładny pomiar przestrzeni np. schodów pod montaż balustrady czy nieregularnych kształtów okien odchylonych od pionu.
  • otrzymane pomiary zapisywane są formacie plików AutoCAD.

Urządzenie po raz pierwszy zastosowałem u Klienta z Kęt, gdzie trudność instalacji polegała na konieczności dopasowania szkła do nierównych stropów, podłóg oraz ścian (adaptacja starej hali produkcyjnej). Odchyłki w wysokościach na jednej ściance wynosiły do 60 mm (!) a dodatkowo podłogi nie były płaskie lecz pofalowane.  Efekt był dla Klienta bardzo pozytywnym zaskoczeniem.


Technika ta sprawdza się również przy zupełnie nierównej ścianie wykonanej z kamienia. Tym razem na naszą firmę zdecydował się jeden z katowickich deweloperów. Efekt wspaniały!


Kolejna realizacja z użyciem skanera 3D DISTO. Tym razem to prywatny inwestor. Krawędzie szkła dopasowane do kamiennego portalu drzwi oraz cokolików w ścianach bocznych.

Comments are closed.

Zadzwoń do nas Skip to content