gruba szyba

Laserowy skaner DISTO 3D

Coraz częściej zdarzają się przypadki konieczności dokładnego dopasowania szkła do powierzchni montażu. Nie zawsze pomiar tradycyjnymi metodami jest wystarczający czy też możliwy, bo zdarzają się obiekty, gdy krawędzie „pływają” a do tego nie trzymają ani pionu ani poziomu. W 2015 roku zakupiłem urządzenie DISTO 3D firmy Leica, które to umożliwia dokonanie dokładnego laserowego pomiaru całej powierzchni, w której montowane ma być szkło.

Zaletami urządzenia są:

  • bardzo dokładny pomiar +/- 1 mm na 10 m b.
  • nie ma konieczności wykonywania dokładnych szablonów z tektury czy sklejki
  • oszczędność w wyjazdach na budowę celem przymierzenia wstępnie wykonanego szkła
  • urządzenie jest skanerem 3D, więc możliwy jest dokładny pomiar przestrzeni np. schodów pod montaż balustrady czy nieregularnych kształtów okien odchylonych od pionu.
  • otrzymane pomiary zapisywane są formacie plików AutoCAD.

Urządzenie po raz pierwszy zastosowałem u Klienta z Kęt, gdzie trudność instalacji polegała na konieczności dopasowania szkła do nierównych stropów, podłóg oraz ścian (adaptacja starej hali produkcyjnej). Odchyłki w wysokościach na jednej ściance wynosiły do 60 mm (!) a dodatkowo podłogi nie były płaskie lecz pofalowane.  Efekt był dla Klienta bardzo pozytywnym zaskoczeniem.


Technika ta sprawdza się również przy zupełnie nierównej ścianie wykonanej z kamienia. Tym razem na naszą firmę zdecydował się jeden z katowickich deweloperów. Efekt wspaniały!


Kolejna realizacja z użyciem skanera 3D DISTO. Tym razem to prywatny inwestor. Krawędzie szkła dopasowane do kamiennego portalu drzwi oraz cokolików w ścianach bocznych.