Jakie są rodzaje kabin prysznicowych

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Wybierając prysznic, musimy przemyśleć jego dokładny wygląd – kształt kabiny, brodzika oraz to, na jaki model się decydujemy. Kabina prysznicowa powinna być dostosowana do wielkości naszej łazienki oraz, oczywiście, do osobistych preferencji. Na rynku istnieje sporo rodzajów, np. kabiny prysznicowe szklane, z brodzikiem lub też bez.

Która alternatywa będzie dla nas najlepsza? W dzisiejszym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem

Prysznic z brodzikiem to najbardziej popularne rozwiązanie. Mamy tutaj do wyboru brodziki płaskie lub głębokie. Płaskie mogą być montowane na równi z płytkami podłogowymi lub też wystawać nad nie około 2,5 centymetra. Z pewnością są one praktyczne i wygodne. Wymagają one jednak specjalnego syfonu, dlatego decyzję o montażu tego typu brodzika powinniśmy podjąć na etapie projektowania lub przed rozpoczęciem prac remontowych, aby przygotować odpowiednią instalację.

Drugą opcją jest brodzik głęboki. To rozwiązanie rewelacyjnie sprawdzi się, jeśli mamy małe dzieci – wtedy brodzik może zastąpić maluchom wannę. W tym wypadku nie ma konieczności przygotowania specjalnej instalacji, ponieważ wszystkie elementy kanalizacyjne bez problemu zmieszczą się pod spodem.

Kabiny prysznicowe bez brodzika

Ten rodzaj prysznica daje przestrzenny efekt aranżacyjny. Jeśli chcemy zrezygnować z brodzika, musimy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu podłogi. Taka kabina zdecydowanie optycznie powiększa przestrzeń w łazience, dlatego jest to idealne rozwiązanie, jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem. Prysznic pozbawiony brodzika ułatwia wchodzenie i wychodzenie – jest to szczególnie przydatne, jeśli korzystają z niego małe dzieci lub osoby starsze czy niepełnosprawne.

Kabina prysznicowa walk-in

To typ prysznica bez drzwi oraz brodzika. Są to kabiny otwarte, złożone z dużych tafli szkła. Taki prysznic jest bardzo funkcjonalny – łatwy zarówno w użytkowaniu, jak i czyszczeniu. Z pewnością sprawdzi się niemal w każdej łazience – pasuje zarówno do niewielkich wnętrz, jak i dużych salonów kąpielowych.

Walk-in jest zdecydowanie jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań dla każdej łazienki. Prysznic tego typu jest bardzo przestronny, więc swoboda poruszania się w nim jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Kolejną zaletą jest to, że można wykonać go bez ograniczeń wymiarowych, więc będą pasować do naszej łazienki niezależnie od jej metrażu.

Kabina prysznicowa to znakomity wybór. Jej zalety możemy docenić szczególnie rano, kiedy mamy możliwość wzięcia szybkiej kąpieli np. przed pracą. W łatwy sposób możemy dostosować je do wielkości łazienki, a także możemy oszczędzić sporą ilość wody w porównaniu do korzystania z wanny. Jedynym mankamentem jest odczucie chłodu, ale to tylko w niewystarczająco dogrzanych łazienkach.

Kabiny prysznicowe ze szkła na wymiar

Szklana kabina prysznicowa pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż kabina ze sztucznego tworzywa, przede wszystkim dlatego, że:

– szkło pasuje do każdej aranżacji wnętrza. Niezależnie więc od stylu, w jakim urządzona jest nasza łazienka, kabina prysznicowa szklana sprawdzi się idealnie;

– tworzywo sztuczne nie jest tak mocne, jak szkło hartowane i może ulec szybkiemu zniszczeniu;

– proces hartowania szkła sprawia, że przy rozbiciu pęka ona na kawałki pozbawione ostrych krawędzi, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko ewentualnego skaleczenia;

– idealna przejrzystość szkła, której tworzywo sztuczne nie zapewni.