Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Jak wizualnie powiększyć przestrzeń?

Bez względu na to, czy posiadamy małe mieszkanie, czy duży dom – każdy z nas szuka sposobów na dodatkową przestrzeń. Urządzenie wnętrza wymaga przemyślanego pomysłu. Stosując optyczne triki, możemy korzystnie wpłynąć na jego wygląd i wizualnie powiększyć jego przestrzeń, sprawiając, że nawet małe pomieszczenie będzie wydawało się większe. Jak jednak to zrobić? W dzisiejszym wpisie podamy kilka rozwiązań, dzięki którym uzyskasz efekt przestronności.

Szklane ścianki działowe i drzwi przesuwne

Idealnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne szklane. Umożliwiają one wizualne powiększenie w nowoczesny i estetyczny sposób. Rozświetlają pomieszczenia, izolują dźwięk w podstawowym zakresie, a także są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić miejsce, ponieważ nie potrzebują go wiele przy otwieraniu. Nadają one również przestrzeniom lekkości, podnosząc ich komfort, ale przede wszystkim optycznie powiększają pomieszczenie. Idealnie sprawdzą się w mniejszych przestrzeniach oraz przy szerokich wejściach, a także jako przesłona części pokoju, tworząc tym samym dwa niezależne pomieszczenia. Drzwi przesuwne szklane pozwalają także na szybką i łatwą zmianę aranżacji – zamknięcie lub przysłonięcie części pomieszczenia.

Szklane ścianki działowe również pozwalają na wizualne powiększenie przestrzeni. Z ich pomocą można na przykład połączyć salon z sypialnią czy też sypialnię z łazienką. Pasować będą do niemal każdego wnętrza. Szklane ścianki działowe dają poczucie prywatności, jednocześnie nie zamykając, ani nie obciążając przestrzeni. Pozwalają na nasłonecznienie pomieszczenia oraz nadają mieszkaniu charakteru i wyjątkowości. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w miejscach, w których jego układ lub rozmieszczenie okien nie pozwala na standardowe wydzielenie dwóch niezależnych, naturalnie doświetlonych pokoi.

Szkło może sprawdzić się również jako blat stołu, barierka mebli czy oryginalna szklana półka. Szklane elementy są niebanalnym rozwiązaniem, dodają dodatkowej przestrzeni wnętrzu i prezentują się niezwykle elegancko i nowocześnie.

Lustra

Aby podkreślić przestronność pomieszczenia czasem trzeba uciec się do sztuczek i wykorzystać w tym celu drobną iluzję. Efekt głębi można osiągnąć, umieszczając lustra we wnętrzach. Jest to prosty trik aranżacyjny, który podkreśli atuty wnętrza oraz ukryje jego słabe strony. Lustro należy ustawić tak, by odbijał się w nim jakiś kluczowy element wystroju. Zawieszone poziomo poszerza pokój, pionowe natomiast optycznie go podwyższa. Poza powiększeniem lustra gwarantują również doświetlenie pomieszczenia, szczególnie jeśli umieścimy je naprzeciwko okna.

Szyby z nadrukiem

Podobne złudzenie optyczne, jakie gwarantuje lustro, można uzyskać także dzięki szybom z nadrukiem. Z ich pomocą można optycznie powiększyć małą łazienkę, wąski przedpokój czy niewielką kuchnię. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, warto wybrać taką, która przedstawia motyw przestrzenny, na przykład ulicę, która kończy się w oddali lub długi korytarz. Najnowsze technologie ich produkcji oraz licznie dostępne wzory pozwalają na ich wykorzystanie dosłownie w każdym pomieszczeniu, nawet w toalecie. Warto również dodać, że są one bardzo łatwe w czyszczeniu.