Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Surowy charakter, duże i przeszklone przestrzenie, ograniczona paleta barw oraz nuta elegancji – to cechy charakterystyczne dla mieszkania urządzonego w stylu loftowym. Czym dokładnie jest i jak stworzyć aranżację przypominającą loft? W dzisiejszym wpisie podamy kilka wskazówek, dzięki którym to zadanie z pewnością stanie się łatwiejsze.

Styl loftowy, czyli jaki?

W latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w wyniku recesji, wiele przedsiębiorstw upadło, pozostawiając po sobie magazyny i fabryki. Ich niskie ceny wynajmu były na tyle atrakcyjne, że ludzie zaczęli się do nich wprowadzać i przekształcać je na mieszkania.

Styl ten zawdzięcza jednak swoją popularność artystom z lat 60. i 70., którzy zaczęli przejmować opuszczone lofty. Aranżowali oni w nich swoje pracownie, nierzadko łącząc je z użytkowym mieszkaniem. Jednym z najbardziej znanych jest Silver Factory – dawna wytwórnia kapeluszy, która została przekształcona w pracownię Andy’ego Warhola.

Styl loftowy cechuje surowy klimat, oszczędność dodatków i neutralna kolorystyka. Niezbędnymi składnikami industrialnej atmosfery są między innymi beton i cegła. Dekoracje najlepiej pasujące do tego stylu to widoczne rury, kable i instalacje elektryczne oraz hydrauliczne.

Jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Jest to stosunkowo proste zadanie, choć wymagające namysłu i sporej kreatywności. Mieszkanie w stylu loft można wykreować zarówno w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Jak jednak się do tego zabrać?

  • Zachowaj przestrzeń – styl industrialny kocha otwartą przestrzeń, wszystkim ściankom działowym mówimy więc zdecydowane nie; jeśli jednak koniecznie musimy postawić ścianę, to warto pozostawić ją w jak najbardziej surowym stanie – cegła czy beton dekoracyjny perfekcyjnie się sprawdzą. Poczucie przestrzeni zapewnią również ścianki szklane loftowe.
  • Dobierz odpowiednią kolorystykę – mieszkanie w stylu loftowym potrzebuje kolorów, które optycznie powiększą przestrzeń, a także sprawią wrażenie chłodu i neutralności. Najlepsze będą zatem odcienie bieli i szarości.
  • Wybierz nietuzinkowe meble – do wnętrz w tym stylu pasują meble, które mają za sobą długą historię czy też takie, które wyglądają na zużyte. Mają podkreślać indywidualizm wnętrza. Kompletując je, warto udać się na targ staroci, osiedlową wyprzedaż czy też do sklepu z zaopatrzeniem dla warsztatów.
  • Nie zapomnij o oświetleniu – metalowe lampy (zwykle wykonane z aluminium) to must have każdego loftowego wnętrza. Im ich więcej, tym lepiej. Świetnie prezentują się zarówno modele wiszące, jak i stojące. Idealnie sprawdzą się lampy stylizowane na oświetlenie przemysłowe oraz nagie nowoczesne żarówki.

Jakie dodatki wybrać?

Najlepiej, jeśli dodatki będą wykonane z metalu, aluminium czy szkła. Loftowe aranżacje to przede wszystkim łamanie konwencji. Warto więc wybrać akcesoria w różnym stylu, na przykład klasycznym lub glamour. Dzięki nim wnętrze zyska ciekawe kontrasty, które będą się dobrze prezentować w surowym wnętrzu. Idealnymi dodatkami będą na przykład:

  • minimalistyczny stolik – postaw na niewielki stolik kawowy, najlepiej, jeśli wykonano go z co najmniej dwóch materiałów, najlepiej z drewna i metalu,
  • retro lustro – do industrialnego stylu pasują okrągłe modele zawieszane na pasku czy też łańcuszku.

Jakie drzwi wybrać do loftowego mieszkania?

Wybierając drzwi do wnętrza w stylu loftowym, warto mieć na uwadze fakt, że skrzydła wewnętrzne powinny być harmonijnie wkomponowane w całą aranżację. Dlatego idealnie sprawdzą się drzwi przesuwne szklane. Stworzą one niesamowity klimat, a wszystko to przez solidność wykonania konstrukcji, która w połączeniu z lekkością szkła pozwala na wydzielenie przestrzeni jednocześnie utrzymując industrialny charakter wnętrza.

 

Jak widać, mieszkanie w stylu loftowym ma swój charakter i niebywały klimat. Co więcej, urządzenie wnętrza na wzór loftu wcale nie musi być drogie. Wystarczy, że wybierzemy wyposażenie z giełd staroci lub od dostawców rozwiązań dla przemysłu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że znalezienie takich perełek aranżacyjnych wymaga sporo czasu. Dobrze dopasowane elementy wynagrodzą nam jednak trud, prezentując spójną i wyjątkową całość.