Sposony na urządzenie małej łazienki

Jak urządzić małą łazienkę?

Każdy z nas chciałby tak zaprojektować i urządzić swoją łazienkę, aby była pomieszczeniem w pełni funkcjonalnym. W przypadku przestronnych, rozkładowych wnętrz mamy całkiem spore pole do popisu. Co zrobić, jednak gdy nasza łazienka ma zaledwie 3-4 metry kwadratowe? Jak pomieścić w niej wszystkie niezbędne sprzęty i nie wprowadzać bałaganu każdym kolejnym przedmiotem użytku codziennego? Sprawdź, jak urządzić małą łazienkę!

Kolory i oświetlenie

Podstawową sprawą, o której powinniśmy pamiętać planując naszą łazienkę, są elementy optycznie powiększające pomieszczenie. Bez dwóch zdań są to odpowiednio dobrane płytki ceramiczne i przemyślane oświetlenie. Przeglądając w salonach i katalogach setki płytek łazienkowych, skupmy się na dużych, jasnych modelach. Ciemne kafle lub nadmiar kolorów będą przytłaczające i wprowadzą dodatkowy chaos. Warto więc w alternatywie postawić na delikatne dekory lub płytki 3D w odpowiednich miejscach.

Światło również w dużej mierze kształtuje odbiór wielkości łazienki. Lepiej zdecydować się na oświetlenie w barwie neutralnej lub lekko chłodnej. Można również ozdobić pomieszczenie w strategicznych miejscach (np. podwieszony sufit lub szafki) listwą oświetleniową typu LED.

Kabina prysznicowa na wymiar

Niestety bardzo często miłośnicy wanny muszą pogodzić się z brakiem możliwości posiadania nawet małej, narożnej wanny. Kabiny prysznicowe szklane, szczególnie te, które możemy zamówić na wymiar, będą idealnym rozwiązaniem do małej łazienki. Dzięki transparentnym panelom i możliwości braku posiadania brodzika będzie ona praktycznie niewidoczna! Dodatkowym atutem jest opcja wyboru optymalnych dla pomieszczenia drzwi – przesuwnych, rozwiernych lub  tzw. kabiny walk-in.

Kabiny prysznicowe ze szkła są nie tylko funkcjonalne, ale wyróżniają się eleganckim wyglądem oraz posiadają zalety, których nie mają ich zamienniki ze sztucznego tworzywa (np. sztywność).

Kompaktowa pralka i urządzenia sanitarne

Sporo miejsca w łazience można zaoszczędzić, stawiając na odpowiednią pralkę. W przypadku małej powierzchni często wybieramy wąskie pralki ładowane od góry. Jest to najekonomiczniejsze rozwiązanie, szczególnie że ich ładowność często jest niewiele mniejsza od tradycyjnych sprzętów. Niestety przy łazienkach dodatkowo pomniejszonych o skosy na poddaszu lub w przypadku szafki wiszącej bezpośrednio nad nią – jej otwieranie byłoby niemożliwe.

Kolejnym aspektem są urządzenia sanitarne. Jeśli wzięliśmy już pod lupę kabiny prysznicowe szklane, to warto również wspomnieć o toalecie ze stelażem podtynkowym, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo miejsca, a dodatkowo zyskamy funkcjonalną półeczkę idealną na środki czystości.

Szkło, błysk i chrom

Wracając do kwestii optycznego odbioru małej łazienki już na pierwszy rzut oka, jest jeszcze kilka tricków, które możemy wykorzystać. Przede wszystkim są to odpowiednio rozmieszczone lustra. Może to być duży panel na jednej ze ścian, który da nam efekt głębi i powielenia pomieszczenia, ale warto również postawić na lustrzane fronty szafek na kosmetyki.

Płytki ceramiczne z połyskiem czy chromowane elementy, które dodatkowo będą odbijały światło również sprawią, że nasza łazienka będzie wydawała się większa.