Jest bardzo twarde, odporne na działanie wody i temperatur, wykorzystuje się je do produkcji kabin prysznicowych. O czym mowa? Wiele osób pewnie od razu zorientowało się, że chodzi o szkło. Jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób powstaje ten surowiec. Wyjaśniamy to więc w dzisiejszym wpisie.

Dowiedz się więcej

 

Proces produkcji

Produkcja odbywa się w hucie szkła, a składnikami końcowego surowca są:

  • piasek,
  • soda,
  • wapień,
  • środki klarujące, barwiące oraz mącące szkło.
  • do produkcji używa się również stłuczki szklanej.

Wszystkie wyżej wymienione składowe rozpuszczane są w piecu hutniczym, którego temperatura osiąga ponad tysiąc stopni Celsjusza. W wyniku tego procesu powstaje tak zwana masa szklana, która w ¾ składa się z piasku. Masa ta, po wyjęciu z pieca wygląda jak ciągnący się klej.

Kolejnym etapem produkcji szkła są różne procesy obróbcze, między innymi ciągnięcie (szkło float) czy walcowanie (np. szyby ornamentowe). Następnie, szklane elementy poddaje się procesowi chłodzenia i polerowania powierzchni strumieniem powietrza a następnie cięciu na wymiary. Szkło można poddać także uszlachetnieniu w kąpieli kwasowej – dzięki temu zyskuje ono pożądany efekt zmatowienia Warto dodać, że gotowe produkty, które nie przejdą kontroli jakości przeznaczone są na tak zwane „stłuczki” i wykorzystywane są do produkcji kolejnych partii surowca.

Float – przełomowa metoda produkcji szkła

Innowacyjny proces produkcji szkła, czyli FLOAT został wynaleziony w 1952 roku przez Sir Alastaira Piklingtona. Metoda ta pozwala na otrzymanie niemalże idealnie płaskiego szkła. Proces produkcji tą metodą zaczyna się od wylania masy szklanej do specjalnego zbiornika ze stopionym metalem, najczęściej cyną. Mała gęstość sprawia, że szkło utrzymuje się na powierzchni, a działanie grawitacji zapewnia formującej się tafli idealną gładkość.

Właściwości szkła

Główna właściwość szkła to zdolność do przepuszczania światła. Surowiec wykorzystywany do produkcji szyb okiennych wykazuje przepuszczalność promieni słonecznych na poziomie aż dziewięćdziesięciu procent.

Inne właściwości szkła, takie jak na przykład zwiększona odporność na zmiany temperatur lub podwyższenie parametrów energooszczędności uzyskuje się podczas procesów uszlachetniania. produkcji. Możliwe jest również barwienie szkła poprzez dodanie do masy szklanej (jeszcze w procesie wytapiania) odpowiednich substancji chemicznych, które pozwalają na uzyskanie koloru niebieskiego, brązowego czy grafitowego.

Na czym polega hartowanie szkła?

Proces hartowania szkła jest bardzo podobny do hartowania metalu. W pierwszej kolejności surowiec podgrzewany jest do temperatury około 600 stopni Celsjusza, a następnie szybko się go schładza. Najczęściej wykorzystuje się do tego sprężone powietrze, które powoduje powstawanie rozciągających naprężeń. Dzięki temu, szkło zyskuje większą wytrzymałość.

Dowiedz się więcej

 

Warto również dodać, że szyby ze szkła hartowanego są o wiele bezpieczniejsze w porównaniu do tradycyjnego, ponieważ pękają dopiero po użyciu dużej siły i rozpadają się na wiele małych kawałków, a nie na wielkie części z ostrymi krawędziami.

Comments are closed.

Zadzwoń do nas Skip to content