Jak dbać o szkło?

Szkło, aby zachowało swój elegancki wygląd, powinno być odpowiednio czyszczone i impregnowane. Dotyczy to szczególnie szklanych elementów instalowanych na zewnątrz, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczonego powietrza. O szkło we wnętrzach również trzeba właściwie zadbać. Jak pielęgnować szklane powierzchnie, aby jak najdłużej zachowały piękny wygląd?

Środki do czyszczenia szkła

Oprócz środków do usuwania zabrudzeń z powierzchni szkła warto także zadbać o środki do jego impregnacji, które zabezpieczają je przed nadmiernym osadzaniem się brudu. Do tego celu służą specjalne impregnaty pozostawiające na szkle powłokę hydrofobową. Ich nałożenie sprawia, że powierzchnie szklane można potem łatwo czyścić zwykłą ściereczką do szyb.

W przypadku czyszczenia szkła znaczenie ma też pora roku oraz temperatura. Lepiej jest unikać czyszczenia szklanych balustrad oraz okien w pełnym słońcu, w czasie upałów oraz mrozów, ponieważ mogą powstać smugi. Dobrze jest wybrać czas, kiedy temperatury sięgają około 22 stopni Celsjusza. Jeśli jednak musimy wyczyścić szkło w zimie, trzeba schłodzić środek czyszczący, aby nie był ciepły. Następnie po skończonym czyszczeniu przetrzeć szkło wodą z dodatkiem denaturatu, co zapobiegnie osadzaniu się na szybie szronu i lodu.

Często stosowanym środkiem do czyszczenia szkła jest płyn do czyszczenia szyb, który powinien umożliwiać usunięcie wszystkich zanieczyszczeń bez pozostawiania smug. To wygodne rozwiązanie, ale nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat.

Skutecznym, tradycyjnym sposobem czyszczenia szkła jest wykonanie roztworu z octu, który usunie tłuste plamy, kamienny osad oraz zapewni połysk czyszczonym powierzchniom. Wystarczy wymieszać wodę i ocet w proporcjach 1:9 lub 1:8. Zapach octu szybko się ulotni, pozostawiając pięknie lśniące szklane elementy.

W celu usunięcia zacieków na szkle można użyć spirytusu, który jest niezwykle skuteczny. Można go wykorzystać do czyszczenia szklanych tafli oraz luster.

Akcesoria i urządzenia do czyszczenia szkła

Do czyszczenia szkła świetnie nadają się ściereczki z mikrofibry oraz papierowe ręczniki, dzięki którym unikniemy smug po czyszczeniu. Bardzo wygodnym gadżetem są również myjki do mycia okien, które sprawdzą się szczególnie w przypadku balustrad zewnętrznych.

Czyszczenie szkła matowego

Do czyszczenia szkła matowego można używać standardowych środków, które powinny poradzić sobie z większością zabrudzeń. Jeśli jednak płyny te okażą się niewystarczające (na przykład ze względu na zacieki) można użyć wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub octu albo też mieszkanki wody z płynem do płukania tkanin.