Jak dbać o czystość szkła?

Szklane powierzchnie w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych wyglądają bardzo efektownie – ale tylko pod warunkiem, że są czyste oraz lśniące. Nic tak nie psuje efektu, jak smugi, odciski palców czy zacieki. Czyszczenie szkła, wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest trudne ani uciążliwe. Wystarczy znajomość kilku prostych, sprytnych sposobów.

Jak szybko oczyścić drzwi i przegrody szklane, kabiny prysznicowe ze szkła czy okna? W jaki sposób nadać im piękny połysk i pozbyć się smug?

Dowiedz się więcej

 

Drzwi i przegrody szklane wyglądają bardzo nowocześnie oraz minimalistycznie. Powierzchnie na wysoki połysk są bardzo modne i są często stosowane w aranżacjach mieszkań, biur oraz przestrzeni komercyjnych. Przezroczyste szkło pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Zastosowanie szklanej ścianki, zamiast zwykłej murowanej czy GK, pozwala pozbyć się wrażenia natłoku, nie ograniczając dopływu światła. Dodatkowo w szkle urzeka nas piękny blask i gładkość. Należy jednak pamiętać, że będą posiadać je tylko czyste powierzchnie szklane.

Na szkle wyraźnie widać wszelki brud, odciski palców czy ślady po wyschniętych kroplach wody. Nie należy jednak obawiać się jego czyszczenia. Z powodzeniem możemy zastosować w pomieszczeniach dużą ilość szklanych powierzchni, a ich czyszczenie nie przysporzy żadnych problemów dzięki zastosowaniu kilku podstawowych sposobów. Jak skutecznie czyścić przegrody szklane, drzwi, kabiny prysznicowe, a także okna czy lustra? Jak dbać o czystość przezroczystych elementów, by pozostawały nieskazitelne?

Po pierwsze – powłoka hydrofobowa

Wbrew pozorom powierzchnia szkła nie jest idealnie gładka. Znajdują się na niej mikroskopijne zagłębienia, w których bardzo często osadzają się zanieczyszczenia, kamień czy osad z wody lub mydła. Na szczęście, istnieje sposób, dzięki któremu można ograniczyć ich przyleganie – jest nim impregnacja. Impregnacja polega na stworzeniu na szkle gładkiej warstwy hydrofobowej, w tym celu warto zainwestować w odpowiednie preparaty.

Najprościej zaopatrzyć się szkło, które już posiada taką powłokę, nanoszoną jeszcze w procesie produkcji. A jeśli już posiadamy szkło ale bez powłoki ? Jak zaimpregnować szkło? W tym celu należy bardzo dokładnie je wyczyścić. Następnie na suchą już powierzchnię nanieść jednolitą warstwę specjalnego preparatu impregnującego, a po kilku minutach dokładnie wypolerować ją z użyciem miękkiej szmatki.

Jeśli szkło zostanie zaimpregnowane, będzie można łatwo czyścić je, usuwając tylko na bieżąco krople wody czy zabrudzenia ściereczka do szyb. Niestety, proces nakładania powłoki należy co kilka miesięcy powtarzać.

Jakimi środkami czyścić szkło?

Płyny do czyszczenia szyb

Osad nie jest, niestety, rozpuszczalny w wodzie. By się go pozbyć, możemy użyć specjalnego środka do czyszczenia szklanych powierzchni. Dodatkowo może on zabezpieczyć również przed ponownym osadzaniem się kamienia.

Woda z octem

Można też sięgnąć po domowy sposób, który oprócz tego, że pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń i zacieków, zapewni szkłu piękny blask. Mowa oczywiście o popularnej metodzie czyszczenia szkła wodą z octem. Wystarczy przygotować roztwór octu z wodą w proporcjach 1:9 lub 1:8 i użyć go do czyszczenia. To tani i ekologiczny sposób, a ocet, wbrew pozorom, nie pozostawia w mieszkaniu uciążliwego zapachu. Szybko wietrzeje i przestaje być wyczuwalny już po kilkunastu minutach.

Tej domowej metody nie chcę opisywać w profesjonalnym artykule, nawet jeśli ma być łatwiejszy w odbiorze.

Płyn do mycia naczyń

Zamiast płynu do mycia szyb można również zastosować płyn do mycia naczyń. Ten środek czystości, obecny w każdej kuchni, przeznaczony jest specjalnie do rozpuszczania tłuszczu i jest to detergent, który dobrze nadaje się do czyszczenia szkła wszelkiego rodzaju. Ważne, by nie przesadzić ze stężeniem, należy go stosować we właściwej proporcji z wodą.

Spirytus

W walce ze smugami na zatłuszczonych powierzchniach szklanych pomoże również spirytus. Wystarczy, że nasączymy nim wacik i przetrzemy szkło przed umyciem.

Jakie ściereczki wybrać?

W kuchni można użyć płynu do mycia szyb – jednak należy wówczas sięgnąć również po ściereczkę z mikrofibry lub po papierowe ręczniki. Mikrofibra i papier dzięki swojej strukturze pozwalają uniknąć smużenia.

W przeciwieństwie do ściereczek wykonanych z nylonu lub poliestru mikrofibra zbiera nie tylko zabrudzenia, ale też kurz. Zdolność do gromadzenia większej ilości brudu i kurzu – możliwe jest to dzięki większemu zagęszczeniu włókien – pozwala dokładniej wyczyścić powierzchnię.

Dowiedz się więcej

 

Polerowanie szkła

By nadać szklanym powierzchniom upragniony połysk, po umyciu i osuszeniu należy jeszcze dokładnie je wypolerować. By uzyskać dobry efekt, można zastosować do tego wysokiej jakości bawełnę lub ręczniki papierowe. Warto sięgnąć po delikatną szmatkę lub np. zużytą odzież dziecięcą, która z reguły charakteryzuje się miękkością i jest wykonywana z dobrych gatunkowo materiałów. Do polerowania szkła dobrze nadają się również tetra oraz nylon. Można zatem zastosować stare domowe sposoby i sięgnąć po tetrowe pieluszki lub nylonowe rajstopy.

Przy czyszczeniu szklanych powierzchni, jak przegrody szklane, drzwi czy ścianki kabin prysznicowych szklanych, nie należy stosować silnych środków czyszczących. Nigdy nie sięgamy więc po specyfiki z zawartością kwasów, acetonu czy benzyny w składzie oraz płyny ze środkiem ściernym (np. zmielony pumeks – np. CIF). Takie domieszki mogłyby przyczynić się do zmatowienia, a nawet zarysowania powierzchni szkła i — co za tym idzie — do jej zniszczenia.

 

 

 

 

Comments are closed.

Zadzwoń do nas Skip to content