kuchnia z niewielkim metrażem

8 pomysłów na kuchnię z niewielkim metrażem

Zagospodarowanie kuchni, która ma niewielki metraż, jest nie lada wyzwaniem. Gdy na kilku metrach kwadratowych chcesz urządzić przestrzeń, która będzie wygodna i przestronna, przyda się kilka sprytnych trików. Warto postawić m.in. na jasne meble, mobilne szafki, czy szklane ściany. A to dopiero początek

Po pierwsze — dobrze zaplanuj

W małej kuchni świetnie sprawdza się zabudowa w kształcie litery „L”. Dzięki ustawieniu szafek po jednej stronie (odległość ok. 1,2 m od ściany), zyskujemy dużo miejsca, by swobodnie poruszać się po kuchni. Ponadto mamy możliwość podzielenia kuchni na strefy- roboczą przy szafkach i jadalną na końcu.

Po drugie — jakie meble?

Unikajmy zabudowy ścian od góry do dołu. Sprawdzą się za to niskie szafki, a także półki. Wybierając meble, warto rozważyć te na zgrabnych nóżkach zamiast cokołów, które wyglądają topornie w małych pomieszczeniach. Ponadto, by kuchnia wydawała się bardziej przestronna, pomiędzy blatem a górnymi szafkami można umieścić otwarte półki oraz listwę, a na niej wieszaki, relingi i kosze. To dobre rozwiązanie, by schować sztućce, czy naczynia, które warto mieć „pod ręką”. Nie będziemy także zbędnie zajmować blatu. To również dobry pomysł na udekorowanie kuchni. Drewniane łyżki, zioła w kolorowych donicach, czy designerskie przybory kuchenne na ścianach sprawią, że pomieszczenie będzie nowoczesne, a zarazem przytulne. Dodatkowo ważny jest dobór elementów wykończeniowych. Doskonałym wyborem w małych kuchniach są połyskliwe fronty szafek, które optycznie powiększają przestrzeń. Podobny efekt uzyskamy, montując przeszkolone, podświetlane szafki.

Trzecia zasada — postaw na jasne kolory

Kuchnię z niewielkim metrażem możemy powiększyć optycznie przy pomocy kolorów. Sprawdzą się takie barwy jak biały, beżowy lub szary. Mało tego, można pobawić się w kontrasty i pomalować trzy ściany jasną farbą, a jedną ścianę farbą mocno kontrastującą- np. granatową. Dzięki temu pomieszczenie nabierze głębi. Także, jeżeli chodzi o meble, warto decydować się na te w kolorze białym lub z jasnego drewna oraz błyszczące. Odbijają one światło i sprawiają, że kuchnia staje się bardziej przestronna.

Drzwi i szafki, czyli wyzwań ciąg dalszy

W kuchni dużo miejsca zabierają drzwi oraz szafki. W przypadku szafek lepiej postawić na te z przesuwanymi drzwiczkami i zrezygnować z tradycyjnych modeli, tzn. rozwiernych w których szafka otwierana jest na bok (co prawda pozwalają one na swobodny dostęp do zawartości szafki, ale zajmują wiele miejsca). W małych kuchniach zdecydowanie bardziej sprawdzą się drzwi przesuwne, które zabierają mniej miejsca. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy systemem naściennym (drzwi zachodzą na ścianę i nie może na niej nic wisieć) a systemem wewnątrzściennym to ten drugi zdecydowanie bardziej sprawdzi się w małej kuchni, ponieważ drzwi „chowają się” w ścianie i nie zabierają dodatkowej powierzchni.

Szklane ściany, czyli „otwórz” swoją kuchnię

O szkle już była mowa, ale pomysły nie muszą kończyć się na przeszklonych szafkach. Rozwiązaniem, które robi furorę, są szklane ściany. Można je zastosować w przypadku, gdy chcemy powiększyć kuchnię poprzez wyburzenie ściany działowej i w ten sposób otworzyć kuchnię na salon lub jadalnię. Dzięki temu pomieszczenie sprawi wrażenie większego. Poza tym za sprawą przeszklenia do kuchni wpada więcej światła, a pomieszczenie nabiera głębi. Istotne jest to szczególnie w przypadku, gdy kuchnia nie ma okien. Szklane ściany działowe dzielące salon i kuchnię wyglądają bardzo elegancko i nowocześnie. Znika także poczucie ciasnoty. Kolejną zaletą jest zlikwidowanie bariery pomiędzy domownikami. W przypadku szklanych ścian działowych osoby przebywające w salonie lub jadalni i kuchni mogą szybko komunikować się niewerbalnie, nie opuszczając przy tym pomieszczenia, a zarazem nadal mają poczucie prywatności.

Patenty na blat i stół

Kolejne wyzwanie to wybór blatu oraz stołu. Najprostszym rozwiązaniem jest poszerzenie blatu kuchennego z 60 do 80 cm. Wówczas przestrzeń pod ścianą (pas ok. 20 cm) można wykorzystać na umieszczenie instalacji i zaworów lub na schowek na sztućce. W ten sposób powiększamy także głębokość szafek. W przypadku stołu świetnie sprawdzi się z kolei jego rozkładana wersja. Wówczas po zjedzonym posiłku stół można złożyć i przechowywać w zupełnie innym miejscu niż kuchnia. W małej kuchni znajdzie się również miejsce na krzesła- tyle że składane i zawieszane na ścianie.

W małej kuchni mały sprzęt

Najlepszym rozwiązaniem do niewielkich kuchni są rozwiązania typu 2w1, czyli m.in. połączenie piekarnika z funkcją mikrofalówki. W ofercie producentów AGD nie brakuje także sprzętu w rozmiarze S. Można zdecydować się np. na kompaktową wersję piekarnika, czy lodówkę i zmywarkę w wersji smart (wąskie modele mają nawet do 45 cm szerokości). Jeżeli chodzi o wybór palnika to, zamiast systemu czteropalnikowego lepiej wybrać system dwupalnikowy. Ostatnie zadanie to wybór okapu. Podszafkowy okap jest najlepszym rozwiązaniem, bo nie zajmuje dodatkowego miejsca, a zarazem bezpośrednio oświetla strefę gotowania.

Kuchnia w wersji… mobilnej!

Nietuzinkowym rozwiązaniem dla małych kuchni są szafki na kółkach lub wózki mobilne, które można schować w zupełnie innym pomieszczeniu. Można je wykorzystać do przechowywania produktów o długim terminie ważności. Stanowią też dodatkowy blat- z jednej strony można przy nim usiąść, a z drugiej- przewieźć posiłek do jadalni lub salonu.