5 rozwiązań, dzięki którym wytłumisz hałas w mieszkaniu

Twoje mieszkanie jest położone blisko ruchliwej ulicy? A może na co dzień zmagasz się z hałaśliwymi sąsiadami? W takich warunkach trudno jest odpocząć czy pracować. Chcesz dowiedzieć się jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Które rozwiązania na wyciszenie mieszkania lub domu są skuteczne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Dowiedz się więcej

 

Zanim zaczniesz działać, zlokalizuj źródło hałasu

Uciążliwy hałas w domu i mieszkaniu to nie tylko odgłosy z ruchliwej ulicy albo głośno grający telewizor u sąsiada. Źródłem gwaru są nie tylko dźwięki dolatujące do naszego miejsca zamieszkania jedynie z zewnątrz, ale tworzą je też instalacje i urządzenia, które mamy w mieszkaniu.

Aby móc usunąć lub stłumić hałas w mieszkaniu, najpierw należy zlokalizować jego źródło. Sprawdź, skąd dobiegają irytujące Cię dźwięki. Bardzo często okazuje się, że jest to odgłos szumiącej lodówki lub wentylatora znajdującego się w łazience. Jeśli to właśnie sprzęt domowy jest problemem, warto w pierwszej kolejności oczyścić go z zabrudzeń lub wypoziomować. W niektórych przypadkach można też podłożyć gumowe podkładki.

Jakie jeszcze rozwiązania pomogą Ci wyciszyć hałas w mieszkaniu lub w domu? Poniżej przedstawiamy Ci 5 pomysłów.

1. ŚCIANY DŹWIĘKOSZCZELNE

Ściany dźwiękoszczelne wykorzystywane są głównie w biurach o niewielkiej powierzchni. Dzięki ich użyciu pracodawcy mogą zapewnić swojemu zespołowi komfortowe miejsce do pracy. Jednak to rozwiązanie nie sprawdza się wyłącznie w biurze. Coraz więcej osób decyduje się na ściany akustyczne w domu.
Kto najchętniej montuje ściany dźwiękoszczelne w zaciszu domowym? Są to głównie osoby, którym zależy na spokojnym miejscu przeznaczonym do odpoczynku lub pracy. Również miłośnicy filmów, chętnie korzystają z tej opcji. Dzięki ściankom dźwiękoszczelnym możesz robić maratony filmowe nawet w środku nocy, nie obawiając się, że obudzisz współlokatorów, którzy już śpią!

Zalety:

 • możliwość tłumienia dźwięków nawet do 52 dB,
 • wysoka skuteczność,
 • ściany w wersji przezroczystej lub matowej,
 • ogromne walory estetyczne.

2. OKNA O PODWYŻSZONEJ IZOLACYJNOŚCI AKUSTYCZNEJ

Jedną z istotniejszych kwestii, dzięki której będziesz stanie stłumić hałas dochodzący z ulicy, są okna z podwyższoną izolacyjnością akustyczną. Niezależnie od tego, czy wymieniasz okna, czy kupujesz je z myślą o zamontowaniu ich w nowo wybudowanym domu, musisz zwrócić uwagę na wskaźnik Rw. W ten sposób dowiesz się, w jakim stopniu okna tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Im wyższa wartość, tym bardziej okna tłumią odgłosy. Standardowe modele mają do 32 dB. Najlepszą opcją będą okna, które mają minimum 40 Rw.

Zalety:

 • możliwość tłumienia dźwięków nawet do 50 dB,
 • wysoka skuteczność,
 • szeroki wybór,
 • przystępna cena.

3. PANELE AKUSTYCZNE

Panele akustyczne to rozwiązanie idealne dla osób, które chcą stworzyć w domu salę prób lub pokój odsłuchowy. Podobnie jak ściany dźwiękoszczelne charakteryzują się one wysoką skutecznością i tłumią dźwięk „z wewnątrz do zewnątrz”, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że żaden hałas nie dostanie się do sąsiednich mieszkań, a nawet pomieszczeń.
Zaletą paneli akustycznych jest to, że można je zainstalować na ścianie w całości lub fragmentach. Przyciągają również uwagę stroną wizualną, dlatego też mogą stanowić intrygujący element dekoracyjny.

Zalety:

 • wysoka skuteczność,
 • można je zainstalować na całej ścianie lub fragmentach,
 • mogą stanowić ciekawą dekorację.
Dowiedz się więcej

 

4. DRZWI

Aby wytłumić dźwięki w domu lub mieszkaniu, warto wyciszyć drzwi wejściowe. Jednak zanim przystąpisz do ich wymieniania lub montowania tapicerki drzwiowej, sprawdź kilka kwestii. Przede wszystkim upewnij się, że gumowe uszczelki, które znajdują się na futrynie, dobrze przylegają do drzwi. Zwróć też uwagę, czy próg drzwi dochodzi do ich skrzydła i czy jest odpowiednio zamontowany.
Jeśli jednak wyżej wymienione defekty nie występują, jedną z dostępnych opcji jest nałożenie tapicerki drzwiowej. Tapicerka ma trójwymiarową fakturę i dostępna jest w wielu kolorach. Pamiętaj, że materiał, który wybierzesz, będzie mieć wpływ na to, jak skuteczna będzie ta metoda.

Zalety:

 • łatwy montaż,
 • nie tylko tłumi dźwięki, ale też sprawia, że w mieszkaniu jest cieplej,
 • może służyć jako element dekoracyjny pokoju.

5. ELEMENTY DEKORACYJNE

Na sam koniec warto wspomnieć o elementach dekoracyjnych, które prócz wizualnych atutów, tłumią też dźwięki. Wymienić tutaj można między innymi: dywany, wykładziny dywanowe, zasłony, a nawet poduszki.
Należy mieć tutaj na uwadze, że elementy dekoracyjnie nie są skutecznym rozwiązaniem. Ich główną zaletą jest niska cena, a także walor estetyczny.

Zalety:

 • Niska cena,
 • Odpowiednio dobrane pięknie się prezentują w pomieszczeniu.
Zobacz ofertę

Comments are closed.