czy szklane drzwi są bezpieczne

Czy szklane drzwi są bezpieczne?

Szklane drzwi, oprócz dzielenia pomieszczeń, rozświetlają wnętrze, wprowadzając naturalne światło, a przy tym dodają im szyku i elegancji. Jednocześnie są funkcjonalne, mogą ograniczyć przenikanie dźwięków lub zapachów z kuchni. Jeśli decydujemy się na zamontowanie drzwi ze szkła zmatowionego lub ornamentowego, wtedy też zyskujemy potrzebną nam prywatność.

To niezwykle praktyczne i wyszukane rozwiązanie. Jednak czy jest ono bezpieczne? Tego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu.

Jaki rodzaj szkła wykorzystuje się w produkcji drzwi?

Całoszklane drzwi produkuje się z jednej tafli szkła, którą można ująć w delikatne ramy lub też zrezygnować z jej obramowania. Tego typu drzwi najczęściej zawiesza się na dyskretnych, ale solidnych okuciach, a użyte szkło, w zależności od preferencji, może być przezroczyste, matowe, barwione lub ornamentowe.

Aby szkło nie zagrażało bezpieczeństwu domowników lub pracowników, na przykład w przypadkach jego stłuczenia, drzwi wykonuje się z tak zwanego bezpiecznego szkła, czyli hartowanego lub laminowanego. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, można połączyć hartowanie z laminowaniem.

Szkło hartowane

Powstaje w wyniku obróbki technicznej, w której trakcie podgrzewa się taflę do temperatury ponad 600 stopni, a następnie szybko się ją schładza. W ten sposób szkło ma lepsze parametry wytrzymałościowe oraz uzyskuje się bezpieczną siatkę spękań, a szyba w razie stłuczenia rozpada się na niewielkie kawałki, które nie są zagrożeniem bezpośrednim dla zdrowia czy życia. Co należy podkreślić, zahartowanego szkła nie można już poddać żadnej obróbce, łącznie z cięciem, szlifowaniem krawędzi czy wierceniem otworów pod okucia. Dlatego przed procesem hartowania należy przyciąć szkło do odpowiednich rozmiarów i dokonać niezbędnej obróbki.

Szkło klejone, inaczej laminowane

Szkło klejone – nazywane też laminowanym lub wielowarstwowym – składa się z dwóch lub więcej tafli, które są ze sobą trwale połączone specjalną folią lub żywicą. Co ważne, szkło nie rozsypuje się na kawałki w razie jego stłuczenia. Folia, jak i również żywica, może być przezroczysta lub barwiona. Efekt finalny i wrażenia estetyczne zależne są od użytej technologii produkcji. Im jest ona bardziej skomplikowana, tym drzwi są droższe. Dodatkową zaletą folii czy żywic jest lepsza izolacyjność akustyczna szyby.

Czy szklane drzwi są bezpieczne?

Wiele osób waha się nad zamówieniem szklanych drzwi ze względów bezpieczeństwa. Jednak nie ma czego się obawiać. Solidne drzwi wykonane i zamontowane przez profesjonalistów nie zagrażają bezpieczeństwu domowników lub pracowników. Co więcej, rodzice małych dzieci nie muszą rezygnować z tej opcji. Szklane drzwi są równie bezpieczne co te tradycyjne, także dla dzieci. Oczywiście, zdarzają się pęknięcia takich szyb, lecz ograniczone jest to do minimum.

Pamiętaj, że szkło używane do produkcji drzwi ma podwyższoną odporność, co sprawia, że jest mniej podatne na stłuczenia od zwykłego szkła. Drzwi wykonane ze szkła hartowanego lub klejonego pozwalają stworzyć nowoczesne i eleganckie aranżacje, a co najważniejsze, nie narażają nikogo na niebezpieczeństwo. W razie stłuczenia szkło pęka, ale nadal pozostaje w postaci tafli lub rozpada się na drobne kawałki.

Drzwi szklane przymykowe w ościeżnicach, wahadłowe czy przesuwne – która opcja najbardziej Cię interesuje? Sprawdź nasze propozycje, by poznać więcej szczegółów dotyczących danej oferty.